Projektu vadītāja kontakti:   < back
 

 Mob. +371 29211095
E-pasts

   

Pārdod trīs māju kompleksu Matīsa ielā 86a

 

print
ĪRES NAMU ATDZIMŠANAS LAIKS

/Andrejs Tatarčuks, “Bizness & Baltija”/ 13.06.2007.

Skatoties uz plašo piedāvājumu, kas vērojams pārdodamo dzīvokļu tirgū, šobrīd Rīgā salīdzinoši vāji ir attīstīts īres namu dzīvokļu segments. Īres nami – tas ir sektors, kam būtu vērts pievērst uzmanību jau šobrīd. Baltic Property Group ir pirmie, kas piedāvā šādu objektu Rīgā, Matīsa ielā 86.
Vārdu savienojums “īres nams” ietver sevī reiz tik ļoti populāru mājokļu apsaimniekošanas formu: tā ir ēka, kurā visi dzīvokļi ir izīrēti, nevis pārdoti privātīpašniekiem. Interesanti, ka ēka, kas celta pirmsrevolūcijas laikā Matīsa ielā un ko projektējis arhitekts Bernhards Bilenšteins, jau sākotnēji bija paredzēta kā īres dzīvokļu nams. Šajā mājā ir gandrīz 100 dzīvokļu.
Vienotu ēku ansambli veido piecstāvu ķieģeļu ēka ar trim kāpņu telpām, kuras fasāde ir vērsta gan uz Valmieras, gan Matīsa ielām, māja ar atsevišķu kāpņu telpu pagalmā un četrstāvu ķieģeļu ēka uz Matīsa ielas. Atšķirībā no sērijveida paneļmājām, 1913. gadā celtais nams tika būvēts gadsimtiem: ar biezām sienām, kas celtas no “ulmaņlaiku” ķieģeļiem, akmens kāpnēm, un nesen mainītu jumtu. Bēniņu telpu griestu augstums ir 3 metri un te ir arī tornītis panorāmas skatam, lai varētu apskatīt pilsētu un kas dotu iespēju ierīkot mansarda stāva dzīvokli. Nams ir fundamentāls: būvmateriāli te netika taupīti un būvuzraudzība pirmskara Latvijā bija stingra.
Paši 1 - 2 istabu dzīvokļi ir sausi, siltināti un labi projektēti, ar dažādiem plānojumiem un atsevišķām ieejām visos simts dzīvokļos. Te ir arī mazs iekšpagalms, kas ir slēdzams ar restaurētiem vārtiem. Dzīvokļu platības: 20 – 40 kv.m., kas ierindo šos dzīvokļus tā saucamajā ekonomiskās klases dzīvokļu segmentā un kas ir visvairāk pieprasīts dzīvojamo platību nomas tirgū. Kopējā ēkas platība: 5 tūkstoši kv.m. Pirmajos stāvos ar logiem, kas vērsti uz ielas pusi, atrodas trīs veikali. Netālu atrodas skola, parks, banku filiāles, autostāvvietas. Sešu kvartālu attālumā ir Centrālā stacija un Vecrīga, savukārt trīs kvartālu gājienā no ēkas – Čaka iela ar attīstītu infrastruktūru.
Šobrīd šis nams ir pārdošanā. Baltic Property Group ir gatava sadarboties ar jauno projekta īpašnieku dzīvokļu izīrēšanā, mārketinga plāna un stratēģijas sagatavošanā, lai veiksmīgi virzītu šo namu Latvijas īres tirgū. Investoram ir iespēja arī dzīvokļus pārplānot, izveidojot 5 – 7 istabu dzīvokļus. Projekta rentabilitāte - apmēram 15 gadi.
Īres namu bizness vienmēr ir bijis un joprojām ir aktuāls Eiropā, kur iedzīvotāju rotācija ir augsta un ne visi pilsētnieki var ņemt kredītu bankā dzīvokļa iegādei. Kā piemēru var minēt pirmo īres namu ar 43 dzīvokļiem, kas tika uzcelta 2003. gada oktobrī Maskavā, Nikolovorobinskas ielā. Būvniecības investors bija Maskavas būvniecības investīciju programmas departaments. Pēc īres nama nodošanas ekspluatācijā projekts saskārās ar zināmu devu skepses no nekustamā īpašuma ekspertu puses. Viņu arguments: dotais dzīvojamo platību piedāvājuma veids nav izdevīgs pārāk zemās rentabilitātes dēļ un attīstītājam ir izdevīgāk pārdot dzīvokļus, tādā gadījumā gūstot peļņu uzreiz. Šobrīd šajā namā ir izīrēti visi dzīvokļi, bet būvizmaksas tiks segtas jau 2011. gadā jeb astoņu gadu laikā no projekta nodošanas ekspluatācijā.
Rīgā, Valmieras ielas rajonā vienistabas dzīvokļu īres cenas ir sākot no 120 LVL/mēnesī + komunālie maksājumi, tādējādi šis projekts ir ar augstu konkurētspēju. Turklāt namu nenāksies projektēt un būvēt no nulles punkta. Interesanti ir arī tas, ka Rīgas Dome ir gatava noslēgt līgumu par visas ēkas ilgtermiņa nomu: RD ir piekritusi sniegt līdzfinansējumu dzīvokļu īrei tiem rīdziniekiem, kas stav rindā uz municipālo dzīvokļu piešķiršanu - aptuveni 3 tūkstoši ģimenēm. Vispieprasītākie īres tirgū ir dzīvokļi ar zemu nomas maksu - līdz 150 LVL/mēnesī.
Ievērojamai īrnieku daļai ir stabili ienākumi, tomēr viņi vai nu nesaista savus nākotnes plānus ar Latviju vai arī nevēlas sev uzkraut finansiālas saistības un ņemt kredītu bankā dzīvojamās platības iegādei. Pie tam, Rīgā ierodas aizvien vairāk ārvalstnieku, tūristu un vidējā līmeņa menedžeru, kas īrē dzīvesvietas, jo tas ir daudz izdevīgāk nekā apmesties viesnīcās. Protams, lielāko daļu īrnieku veido tā sabiedrības daļa, kas ir ieradušies Rīgā no Latvijas provinces, piem., studenti. Nav mazums jaunu, dinamisku un labi pelnošu speciālistu, kas ir daļa šī projekta mērķauditorijas: viņi pagaidām nevēlas apgrūtināt sevi ar kredītu nastu un kas nevēlas tērēt savus ienākumus, maksājot hipotēku tai laikā, kad var apmesties ērtā īres dzīvoklī.
Tuvā nākotnē attīstītāji Latvijā aizvien vairāk orientēsies uz īres namu būvniecību, tāpat kā tas ir noticis Londonā, Parīzē un Ņujorkā. Latvijas galvaspilsētai tā ir tikai dabiska nekustamā tirgus attīstības pakāpe.
Pēc ekspertu prognozēm, 2020. gadā, kad beigsies vairuma sērijveida namu ekspluatācijas termiņš, īres nami sastādīs līdz 30 % no īres tirgus daļas Rīgā. Tuvojoties 2050. gadam, kad tā saucamie padomju laiku guļamrajoni saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem tiks atzīti par dzīvošanai nepiemērotiem, īres nami aizņems vairāk kā pusi no šī tirgus. Tuvojas īres namu atdzimšanas laiks.

 

Photo Photo
-
-